Vyberte stránku

Osobnost zhmotněná ve výloze [EbbenGouD]

Šperky, centrum Gentu.

„Počkejte, schovám si to cigáro,“ šeptla na mě šperkařka Patsy Van Damme před svým obchodem při focení a usměvavě zapózovala. Na EbbenGouD jsem narazila náhodou v noci cestou z baru Charlatan u Sint-Jakobs. Podivné instalace šperků s mini kravkami, secesním altánkem a pastevcem se tajemně vznášely v potemnělé ulici, tak jsem rázem vystřízlivěla a strávila nestoudně dlouhý čas zkoumáním krásného soukromého šílenství.

Následující den jsem samozřejmě musela vidět místo i za světla a potkala tam přímo majitelku, která v obchodě šperky ručně vyrábí a pořádá nejrůznější workshopy. Výlohy si dělá sama s tím, že podle ročního období instalaci vyměňuje a v zimě tak můžete za výlohou najít třeba starou zasněženou bytovku s reklamou na citroen nebo kolouchy pasoucí se kolem blýskavých barevných kamenů.

Patsy nenavrhuje výlohy, vytváří malé soukromé světy a akorát zve kolemjdoucí k jejich návštěvě. To je zásadní rozdíl oproti běžnému šperkařství – výloha není navržená, aby prezentovala unikátní produkt, ale přímo je tím osobitým unikátem. Na skle tím pádem nemusí být napsáno, že jde o originály, je to dokonale zhmotněné v celé instalaci.

Šperky najdete na jejím Instagramu a zimní instalace ve fotkách na Facebooku