Dům Falkensteinerovy nadace

Brno
Grafický design označení: Veronika Rút Nováková
Dokončení: 2017
Klient: Brno

Majitel domu si po kompletní rekonstrukci přál nainstalovat adekvátní orientační značení pro všechny obchody v domě. Žádný z nájemců neměl příslušné podklady pro provedení označení ve vlastním firemním logotypu, takže bylo možné vybrat jednotící písmo pro všechny provozovny. Zásadní byla přitom čitelnost a dobrá viditelnost už z dálky.

Dům pochází z roku 1934 a vznikl podle návrhu architekta Oskara Pořízky. Značení je v odpovídajícím dobovém písmu a bylo vybráno s ohledem na rozpočet a praktičnost. Aby bylo možné lehce a ekonomicky doplnit označení při případné výměně nájemců, vybrala jsem bílý polep z řezané grafiky bez potisku, který je možné realizovat s minimem prostředků. V kombinaci s elegantním černým nápisovým pásem jako podkladem je polep v lesklém provedení jako na míru dělaný domu i při detailním pohledu. Pro inspiraci jsme využili také dobové fotografie.

Každý z nájemníků si řešil výlohy a příslušný marketing sám, podpora prodeje nebyla součástí zakázky, protože nebyla ve finančních možnostech majitele domu. V ideálním případě by obchodníci měli spolu se změnou orientačního značení obdržet konzultace ohledně brandingu a marketingu – jakým způsobem komunikovat akce a slevy, kde a jak se propagovat nebo jak využít marketing v kamenném obchodě na maximum s respektem ke specifické architektuře domu.

Více o historii domu na BAM

Zkušební nákres umístění z procesu

Původní dobové foto

Stav před rekonstrukcí